Aktuality - Červené barety

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Aktuality

_________________________________________________________________________________

FOTOGALERIE 5. ROČNÍKU POCHODU


Vážení přátelé, pochodníci, účastníci 5. ročníku pochodu "Po stopách 22. vb",

z tohoto pochodu bylo uděláno nesmírné množství fotografií a tak jsme byli nuseni je uveřejnit na jiný portál. Jsou tam uveřejněny v originální velikosti, tak si je mnůžete nejen prohlédnout, ale i stáhnout pro svoji potřebu. Chtěli bychom tímto poděkovat našim dvěma kamarádům - fotografům, kteří snímky pořídili. Jardovi Kovářovi a Marku Černému.

Michal a Jindra

1) https://www.zonerama.com/Cervenebarety/Album/3302640

2) https://www.zonerama.com/Cervenebarety/Album/3303339

3) https://www.zonerama.com/Cervenebarety/Album/3312168

4) https://www.zonerama.com/Cervenebarety/Album/3312465

_________________________________________________________________________________


PODPOŘTE NÁS, KDYŽ NAKUPUJETE!


Vážení kamarádi, přátelé,

Přidali jsme se do projektu GIVT.cz. Pokud nakupujete na internetu – od svetru, přes parfém, televizor, dovolenou a nebo si objednáváte jídlo domů – můžete nám pomoci.

Uděláte to takto:
1. Před nákupem půjdete na https://givt.cz/
2. Vyberete naši organizaci a e-shop na kterém chcete nakoupit
3. Nakoupíte, jak jste zvyklí

To je celé. Nestojí vás to ani korunu navíc a my dostaneme
malou část peněz z ceny nákupu.
Pokud nechcete na tuto možnost pomoci nikdy zapomenout, TADY najdete
chytré rozšíření prohlížeče, které vám vždy při nakupování GIVT připomene.
Nakupovat se dá i anonymně, takže pokud nechcete, nemusíte se nikam
registrovat. A můžete o této možnosti říci i svým přátelům – ať nenakupují zbytečně :-).

Díky, že na nás myslíte a pomáháte nám!

_________________________________________________________________________________


OSLAVA NAROZENIN S BOŽENKOU IVANOVOU


Vážení kamarádi, výsadkáři a sympatizanti výsadkových jednotek,

Dnes jsme podnikli tajnou misi do Velkých Losin, kde je toho času na léčení poslední žijící příslušnice 2. československé paradesantní brigády ze SSSR, která vznikla na začátku roku 1944 v obci Jefremov. Naše velice oblíbená Boženka Ivanová oslavila 18. května své 90. narozeniny. Slíbili jsme ji při naší poslední návštěvě u ní doma, že ji u příležitosti jejich 90 narozenin navštívíme, i kdyby to mělo být na opačném konci naší republiky. Osud nám přál a Boženka je v současné době v lázních, v lázeňském komplexu Velké Losiny. Po nějakém čase to bylo další naše shledání, které nám jak se říká, nabilo naše baterky. Boženka je prostě boží a málokdo by ji hádal tento věk. Krásně jsme si popovídali v místní cukrárně a popřáli ji spoustu zdraví, radosti a štěstí do dalších let. A jak je u nás zvykem, nechali jsme v Prostějově u paní cukrářky udělat dort s odznakem, který Božence připomněl její službu v paradesantní brigádě. Dále jsme ji předali odznak VETERÁNA VÝSADKOVÝCH JEDNOTEK ČESKOSLOVENSKÉ A ČESKÉ ARMÁDY, který ji také udělal velikou radost. Boženka zavzpomínala na své tři povinné seskoky v Jefremově. Bylo to prostě super a my jsme byli rádi, že jsme Boženku zase viděli a mohli ji popřát. Přikládáme pro Vás pár fotografií z dnešního dopoledne.

_________________________________________________________________________________


NÁVŠTĚVA BRNA


Kamarádi, výsadkáři-veteráni a sympatizanti ČERVENÝCH BARETŮ,

5.5.2017 jsme po delší době trochu cestovali a náš zájmový prostor bylo Brno. První naše zastávka byla za paní Marii Korbačkovou, vdovou po plukovníku Viliamu Korbačkovi, příslušníku 2.čspdb v SSSR, který loni 31. prosince zemřel. S paní Korbačkovou a její dcerou Evou jsme se naposledy viděli na pohřbu v měsíci lednu. Slíbili jsme jí, že se za ní určitě zastavíme a cestu do Brna si nějak naplánujeme, a tím že zemřel plukovník Vilam Korbačka, tím to pro nás ČERVENÉ BARETY nekončí. Paní Marie to neměla v životě nijak jednoduché a velkou oporu má ve své dceři Evě, která se o ni stará a pečuje a dále ve svém synu Milanu. U Korbačkových jsme strávili asi hodinku a půl a bylo vidět že paní Marie pookřála a naše návštěva ji udělala velikou radost. Sdílíme pro Vás jednu fotografii z naší návštěvy a dále pro připomenutí si Viliama Korbačky jeho stručný životopis a jednu jeho civilní fotografii z jedné z našich návštěv. Nemělo by se zapomínat na ty, kteří bojovali za naši vlast a lepší život.
Viliam Korbačka se narodil 25.11.1922 v obci Hronec v okrese Brezno na Slovensku. 1.10.1942 narukoval povinně na vojenskou základní službu ke 4. pěšímu pluku. Prodělal spojovací výcvik. V květnu 1943 byl známými prasečáky z Dolního Kubína přesunut na frontu na Krym, aby zde bojoval za Němce. Operace nedopadla dobře, Němci museli ustupovat a slovenští vojáci, kteří byli donuceni bojovat za německou armádu, navázali spojení se sovětskou armádou a zběhli.
17.1.1944 už mladý svob. Korbačka stál na nástupu v Jefremově, kde se zrodila paradesantní brigáda. Prodělal parašutistický výcvik v počtu 15 seskoků. V květnu 1944 bylo cvičení o připravenosti a Viliam byl přesunut do Proskurova. Byl zasazen do operací v rámci SNP. 28.10.1944 byla brigáda rozkazem velitele Přikryla rozpuštěna a přešlo se na partyzánský způsob boje. V té době, už co by rotný Korbačka, působil v partyzánské skupině Jegorov. Při postupu sovětských vojsk spadla tato partyzánská skupina pod jejich velení. 24.2.1945 byla sovětská průzkumná jednotka přepadena a Viliam byl těžce zraněn v obličeji. Do 2.4.1945 se léčil v ruské nemocnici. Po válce působil jako spojař v Martině u 4. pěšího pluku.
V říjnu 1945 přišla s rodinou na Slovensko jeho budoucí žena Marie. Svých 16 let už oslavila v rodinném kruhu rodiny Korbačkových. Láska a zamilovanost byla tak velká, že se už rok po válce v květnu vzali a ještě tentýž rok v prosinci se jim narodil syn Milan. Viliam se přestěhoval s rodinou na Moravu, kde sloužil u 3. pěšího pluku. V roce 1951, přesně na den po 6 letech, kdy měl těžké zranění, se jim narodila dcera Eva. Dnes jsou manželé Viliam a Marie spolu 68 let a jsou si velkou oporou.
Plukovník ve výslužbě Viliam Korbačka sloužil v závěru své vojenské kariéry jako Náčelník okresní vojenské správy Brno - venkov. Odešel do řádného vojenského důchodu v roce 1978. Je nositelem řady domácích i zahraničních vyznamenání.


Druhá naše zastávka v Brně byla naše první návštěva Komunitního centra pro válečné veterány, které v Brně vede Jindrův dlouholetý kamarád, spolužák z doby studia na VVŠ PV LS ve Vyškově Karel Černoch. Měli jsme možnost si tento opravdu důstojný stánek zřízený pro všechny válečné veterány projít a seznámit se s banery, které se týkají naší vojenské historie. Dnes se taktéž konala beseda-prezentace Stana Gazdíka, vojáka-příslušníka Francouzské cizinecké legie, který v této elitní jednotce strávil neuvěřitelných 15 let. Stano je velice charismatický a pohodový člověk a při rozhovoru s ním jsme našli hodně společného. Jeho přednáška o Cizinecké legii, její historii a dále úkolech, činnosti a i jeho působení v této jednotce byla prostě na úrovni a jak říkáme, nemělo to chybu. Prezentace byla proložena fotografiemi z jeho působení v operacích - misích, kterých se osobně účastnil ..... a nebylo jich málo. Jak on sám říká ............... šel si za svým cílem a dosáhl jej. Chtěl být výsadkářem, sloužit u 2.REP, ( 2e Régiment étranger de parachutistes ) a to se mu splnilo. Škoda jen, že jsme museli dříve odjet do Prostějova, ale pokud bude v budoucnu jak se říká repete, přijedeme znovu.

https://www.facebook.com/kcvv.cz/
http://iaodgacademy.cz/

_________________________________________________________________________________


NOČNÍ VZPOMÍNKOVÝ POCHOD CLAY - EVA


Přátelé, kamarádi, kolegové, výsadkáři,

v tomto okamžiku i milovníci pěší turistiky. Tak máme za sebou již 14. ročník nočního vzpomínkového pochodu CLAY EVA, který se uskutečnil dne 21.4 v obci Hostišová. Start pochodu byl opět v obci Hostišová (Zlínský kraj) ve večerních hodinách. Startu předcházelo slavnostní zahájení, které se uskutečnilo v obci Hostišová u pomníčku zbudovaném poblíž místa seskoku. Tentokrát vyšlo perfektní počasí a příslušníci 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka včele se svým velitelem seskočili v pěti vlnách po třech výsadkářích z výšky 350 metrů do prostoru zahájení. Po seskoku a položení kytic a proslovů hostů byl odstartován noční pochod. Tak jako i minulý Jindra za Červené barety společně s kolegy ze Slovenska vyrazil na 35 kilometrovou "autentickou" trať, která končila v sobotu v ranních hodinách na vlakovém nádraží v Bystřici pod Hostýnem. Trať byla náročná a ve výše položených místech pochodu byl vidět i sníh. Jsme rádi, že jsme mohli tímto počinem uctít výsadek tří československých parašutistů, kteří tvořili výsadek CLAY. Michal zabezpečoval logistickou činnost a politiku našeho spolku. Přikládáme pár fotografií z této velice povedené a jako vždy perfektně zorganizované akce a odkaz na výsadek CLAY.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Clay

_________________________________________________________________________________


SLAVNOSTNÍ SHROMÁŽDĚNÍ K 70. VÝROČÍ VZNIKU VÝSADKOVÝCH JEDNOTEK


Přátelé, kamarádi, kolegové, výsadkáři,

jak jistě víte, v letošním roce slaví výsadkové jednotky u nás 70 let od svého vzniku. Je to pro nás významná událost. V průběhu roku bude probíhat mnoho různých setkání s různým charakterem a na různé úrovni. Prvním takovým setkáním bylo Slavnostní shromáždění výsadkových veteránů České a Slovenské republiky, které se uskutečnilo v sobotu 15.4. ve Společenském domě v Prostějově. Celou akci organizoval Klub výsadkových veteránů Prostějov v součinnosti s naším spolkem Červené barety. Na 200 pozvaných účastníků si ve slavnostní atmosféře připomnělo tuto událost. Součástí a též hlavním programem celé akce bylo několik křtů a posléze i dekorací. KVV Prostějov křtil pamětní odznak na stuze k 70. výročí vzniku výsadkových jednotek. Křtitelem byl nejstarší pamětník, který stál u zrodu těchto jednotek plk. v.v. Ivan Kutín z KVV Brno. Náš spolek pokřtil pamětní dekoraci "VETERÁN VÝSADKOVÝCH JEDNOTEK ČESKOSLOVENSKÉ A ČESKÉ ARMÁDY". Život ji vdechl její křtitel 90-ti letý plk. v.v. Miloš Opluštil z KVV Klatovy. Jako poslední se křtil druhý díl knihy Davida Jiráska Historie českých speciálních sil - Jednotky zvláštního určení 1957 - 2001. David si vybral jako kmotra knihy nejstaršího člena KVV Prostějov 90 - ti letého npor. v.v. Jiřího Beneše. Křtilo se jak jinak než mlékem výsadkářů - tedy rumem. Celá akce se nesla ve slavnostní náladě. Těšíme se na další setkání v Žilině, v Chrudimi a na podzim v Prostějově.

_________________________________________________________________________________


JARNÍ BURZA ZRUŠENA


Přátelé, kamarádi, sběratelé,

chtěli bychom Vás informovat, že letos nebudeme organizovat jarní burzu (sběratelské setkání). Důvod neorganizování jarní burzy je prostý. Je již dán termín burz v Olomouci, Holešově, Otrokovicích a na dalších místech a bohužel tyto termíny kolidují s našimi volnými termíny a volnými termíny pro pořádání burzy ve Společenském domě v Prostějově. Navíc se připravujeme na akci ve Společenském domě 15.4. kdy při Slavnostním setkání u příležitosti oslav 70. výročí vzniku výsadkových jednotek provedeme křest naší pamětní dekorace VETERÁN VÝSADKOVÝCH JEDNOTEK ČESKOSLOVENSKÉ A ČESKÉ ARMÁDY. Věříme, že na podzim burza proběhne. Omlouváme se tímto našim příznivcům.


_________________________________________________________________________________


ŽĎÁRSKÝ MEMORIÁL


Přátelé, kamarádi, vyznavači outdoorových sportů a branných aktivit,

n
aším kamarádem, bývalým kolegou ve zbrani (výsadkářem) jsme byli osloveni a požádáni o pomoc při spolupráci a partnerství. Myšlenka se nám natolik zalíbila, že jsme toto partnerství přijali a v tuto chvíli již připravujeme ve spolupráci s terénní záchrannou službou Milovy I. ročník Žďárského memoriálu. Akce to bude trochu v jiném pojetí a netradiční. Přiložený leták - upoutávka, napoví více. V tomto okamžiku děláme průzkum o zájem na tuto outdoorovou aktivitu, která je určena milovníkům cykloturistiky, horských kol. V průběhu tratě budou plněny branné disciplíny. Prosím pište nám maily a do zpráv, pokud máte o tuto akci zájem, ať ji můžeme kvalitně připravit. Budeme považovat Váš zájem, jako předběžnou nezávaznou přihlášku. Jakmile bude projekt připraven a nachystán pro spuštění, budete o všem informováni. V prvním ročníku bude omezená kapacita pro turistickou verzi na 200 osob a pro extrém verzi rovněž na 200 osob. V turistické verzi budou dvoučlenná družstva. V extrémní verzi tříčlenná družstva. Turistická bude celodenní akce na sobotu. Extrémní verze bude i s nočním bivakem s přechodem na nedělní dopoledne. Přesné podrobnosti, včetně ceny, přihlašovacího formuláře a pokynů se dozvíte včas.


_________________________________________________________________________________


Křest Zlatého odznaku výsadkových veteránů


Kamarádi a výsadkoví veteráni.,

d
ne 31.1.2017 jsme měli tu čest, být u křtu ZLATÉHO ODZNAKU VÝSADKOVÉHO VETERÁNA, který křtil KVV Prostějov na půdě VÚ 8280 Prostějov za účasti členů KVV Prostějov, kteří toto nejvyšší ocenění výsadkového veterána získali v minulost a dále za účasti hostů a dalších kolegů, kteří toto ocenění v tento den získali. Zlatý odznak ve formě malého odznáčku do klopy se uděluje od roku 1998 členům KVV jak v ČR tak i SR za splnění určitých podmínek. V tomto roce se toto nejvyšší ocenění výsadkového veterána povýšilo ještě o odznak na stuze, který toto ocenění dále umocňuje. Náš prostějovský klub vznik v roce 1990 a to za přičinění tehdejšího velitele VÚ 8280 kolegy Jiřího Hudského a jeho zástupce Josefa Váni. Tito dva byli společně křtiteli tohoto ocenění v novém pojetí. Odznak se pokřtil jak jinak než mlékem výsadkářů .... tedy rumem. Úvodní slovo pronesl předseda KVV Prostějov kolega František Stavný. Poté byl kolegou Františkem Chudým přečten výnos KVV Prostějov o udělení zlatého odznaku stávajícím kolegům, ale i těm co jej v tento den získali poprvé. Celé setkání bylo v duchu hodnot, které my výsadkoví veteráni ctíme, tedy v duchu kamarádství, respektu jeden ke druhému a dále k lásce ke zbrani, tou jsou myšleny výsadkové jednotky .......MEČE ARMÁDY HROT. První Zlatý odznak výsadkového veterána byl poprvé udělen dne 27.11.1998 a získal jej jako první kolega Ladislav Opletal, který byl již povolán do výsadkového nebe. Od 27.11.1998 do 31.1.2017 se tímto oceněním mohlo pyšnit 82 výsadkových veteránů. Řečeno v procentech, jsou každým rokem uděleny v průměru 4,3 ocenění ve formě ZLATÉHO ODZNAKU VÝSADKOVÉHO VETERÁNA a to samo hovoří o jeho významu. Na závěr setkání jsme všichni společně položili kytici k pomníku 601. skss generála Moravce a vzpomenuli si na všechny naše kolegy, kteří již nejsou mezi námi. Přikládáme pro Vás pár fotografií z tohoto skvělého setkání členů KVV Prostějov a pozvaných hostů.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky